Darmowa dostawa od 199zł !
jak-odpowiednio-oswietlic-dom

JAK ODPOWIEDNIO OŚWIETLIĆ DOM?

DATA

Oświetlenie domu to jeden z najważniejszych jego elementów wykończenia, od którego zależy funkcjonalność, bezpieczeństwo i estetyka zaaranżowanych pomieszczeń. Z tego względu warto tej kwestii poświęcić więcej czasu i zaangażowania, aby w efekcie urządzić wymarzone wnętrza, w których spędzanie czasu będzie komfortowe, niezależnie od wykonywanych czynności. Wystarczy kilka praktycznych wskazówek, aby wiedzieć, jak zaprojektować oświetlenie w domu samodzielnie, bez pomocy fachowców. Podstawą jest dobry plan dostosowany do indywidualnych potrzeb wszystkich domowników. Skorzystaj z naszego poradnika, w którym znajdziesz wiele cennych rad.

Rodzaje oświetlenia w domu

Zdecydowanie najważniejszą kwestią podczas planowania oświetlenia domu jest rodzaj, intensywność i barwa wybranego światła. Z tego względu warto przemyśleć odpowiednio wcześniej i rozplanować poszczególne strefy dotyczące miejsca pracy, odpoczynku i rozrywki, gdyż każde z nich wymaga innego oświetlenia. W większości z nich sprawdzi się kilka różnych źródeł światła. Wśród nich można wymienić trzy najpopularniejsze rodzaje. Pierwszym jest oświetlenie centralne, które równomiernie oświetla całe wnętrze. Powinno być rozproszone, w miarę subtelne i pozwalające na odpoczynek. Kolejnym rodzajem jest oświetlenie punktowe spełniające konkretne funkcje. Najczęściej stosuje się je w kuchni, w pracowni, w gabinecie, nad łóżkiem w sypialni czy w łazience. Ostatnim typem jest oświetlenie dekoracyjne, które służy do doświetlenia danego miejsca i spełnia funkcję ozdobną.

Oświetlenie poszczególnych pomieszczeń domowych 

Warto wiedzieć, że oświetlenie w domu powinno być dobierane pod kątem konkretnych pomieszczeń i ich przeznaczenia. Szeroki wybór lamp sufitowych, ściennych, podłogowych i biurkowych sprawia, że niekiedy trudno podjąć ostateczną decyzję. Jednak warto stosować sprawdzone zasady, o których wspominamy poniżej.

  • Kuchnia – warto zastosować kilka źródeł światła, aby zwiększyć funkcjonalność wnętrza. Konieczna jest lampa sufitowa oraz model przy blacie kuchennym, który ułatwi przygotowywanie posiłków czy mycie naczyń. Najlepiej wykorzystać w tym celu listwę ledową zamontowaną pod górnymi szafkami kuchennymi.
  • Salon – w pokoju dziennym znakomicie sprawdzi się żyrandol lub plafon jako światło centralne oraz kilka lamp dodatkowych w postaci kinkietów, wariantów podłogowych czy stołowych. Lampy uzupełniające warto zastosować w konkretnych miejscach, np. w kąciku czytelniczym, na komodzie czy też nad fotelem i sofą. Dodatkowe niewielkie punkty świetlne fantastycznie sprawdzą się do podkreślenia dekoracji.
  • Łazienka – pomieszczenie sanitarne jest wymagające pod względem oświetlenia, które powinno dzielić się na dwa rodzaje. Pierwsze z nich najczęściej stanowi światło centralne równomiernie rozświetlające całe wnętrze, a dodatkowe lampy stosowane są w konkretnych miejscach, np. przy lustrze, co znacznie ułatwia wykonywanie codziennych czynności higienicznych. Oświetlenie w łazience powinno być mocniejsze niż w pozostałych pomieszczeniach, gdyż zbyt słabe może utrudniać sprzątanie i komfortowe korzystanie z wnętrza.

Barwa światła – jaką wybrać do konkretnego pomieszczenia?

Oświetlenie do domu powinno mieć również odpowiednią barwę i intensywność. Ciepłe światło pozwala się odprężyć, zrelaksować i wyciszyć przed snem, dlatego sprawdzi się w salonie, pokoju dziecka czy sypialni. Natomiast żarówki emitujące światło o zimnej barwie neutralnej przyczynią się do lepszego skupienia i skoncentrowania się w pracy, dlatego warto wykorzystać je przy blacie roboczym czy biurku.