Darmowa dostawa od 199zł !
jaka-prowadnice-do-szafy-przesuwnej-wybrac-1

JAKĄ PROWADNICĘ DO SZAFY PRZESUWNEJ WYBRAĆ?

DATA

Najpopularniejszym meblem przeznaczonym do przechowywania ubrań oraz akcesoriów są szafy przesuwne, które mają wiele zalet w stosunku do modeli wyposażonych w drzwi. Za funkcję wygodnego otwierania drzwi odpowiadają prowadnice do szafy przesuwnej. Różnią się one przede wszystkim miejscem montażu – znajdziesz modele z prowadzeniem górnym lub dolnym, a także warianty łączące obie wersje. Jeśli prowadnice szafy przesuwnej zostały prawidłowo zamontowane, to zapewniają one płynne otwieranie oraz wieloletnie użytkowanie nawet w warunkach intensywnej eksploatacji. Kluczem do sukcesu jest jednak pochodzenie szyny do szafy oraz jej jakość.

Dlaczego szafa przesuwna to dobry wybór?

Szafy przesuwne cieszą się ogromną popularnością, która wynika między innymi z ich funkcjonalności. Standardowe szafy z otwieranymi drzwiami wymagają dużej ilości miejsca w celu otwarcia drzwi na oścież, podczas gdy szafy z funkcją przesuwną można zastosować także w małometrażowych pomieszczeniach domowych. Meble te są bardzo nowoczesne, luksusowe i eleganckie, dlatego wzbudzają duże zainteresowanie osób, które na równi z komfortem użytkowania stawiają estetyczny design. Podstawową częścią mebla są szyny do szafy przesuwnej, bez których przesuwanie drzwi nie byłoby możliwe.

Poznaj prowadnice do szafy przesuwnej

Prowadnice do drzwi przesuwnych szafy różnią się przede wszystkim sposobem ich montażu. Systemy z prowadzeniem górnym są wyposażone w wózki zamontowane na górnej prowadnicy, na dolnej znajduje się jedynie prowadnik, który pełni funkcję stabilizującą. Dzięki niemu drzwi szafy przesuwają się w prostej linii i nie ruszają się na boki w trakcie pracy. Natomiast modele z prowadnicą dolną są wyposażone w rolki mocowane na dole, a na górze znajduje się stabilizator. Szyny do szafy z prowadzeniem górnym i dolnym są bardzo płynne w działaniu i długowieczne, gdyż są narażone na mniejsze obciążenia wynikające z przesuwania drzwi.

Czym się kierować podczas wyboru szyny do szafy przesuwnej?

Warto, aby szyny do szafy przesuwnej były wykonane z aluminium bądź stali. Tylko te dwa materiały zapewniają ich wieloletnie działanie i wysoką płynność mimo intensywnej eksploatacji. Są także stabilne i nie chwieją się na boki w trakcie pracy. Jeśli jednak drzwi Twojej szafy są lekkie i nie generują zbyt dużych obciążeń, odpowiednie mogą okazać się prowadnice do szafy przesuwnej wykonane z tworzywa. Są one tańsze, ale mniej wytrzymałe, dlatego też ich zastosowanie należy dokładnie przemyśleć jeszcze przed dokonaniem zakupu. Nie bez znaczenia jest również specyfikacja prowadnic szafy przesuwnej – każdy producent dysponuje swoim własnym systemem, który z reguły nie jest kompatybilny z systemami innych firm. To dość spory problem, gdyż zakupu konkretnych szyn do szaf przesuwnych warto dokonywać wyłącznie u producenta wybranego mebla. Niezależnie od indywidualnych oczekiwań i wielkości mebla należy zadbać o zakup prowadnicy do szafy od sprawdzonej firmy, która na rynku meblowym działa już od wielu lat i ma na swoim koncie setki udanych konstrukcji.