Darmowa dostawa od 199zł !
system-cokolowy-wszystko-co-musisz-wiedziec

SYSTEM COKOŁOWY – WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ

DATA

Charakterystycznymi elementami niezbędnymi w każdej kuchni są cokoły meblowe. Akcesoria te mają przeważnie formę długich listew, za pomocą których można ukryć miejsca montażowe, w tym nóżki do regulowania wysokości poszczególnych szafek, a także w pewnym stopniu zabezpieczyć szczeliny przed zabrudzeniami. Cokoły różnią się między sobą materiałem, sposobem montażu oraz wieloma innymi cechami, takimi jak wykończenie, kolor czy dekor. Warto dowiedzieć się, do czego służy cokół meblowy i dlaczego jego zastosowanie w kuchniach jest tak istotne.

Do czego służy system cokołowy?

Cokół kuchenny pełni dwie funkcje – praktyczną oraz stylistyczną. Warto zacząć od tej pierwszej. Długa listwa szczelnie zakrywająca przestrzeń podszafkową skutecznie chroni przed wpadaniem pod spód zanieczyszczeń, które w kuchni bywają tłuste, lepkie i trudne do usunięcia. Oznacza to, że z reguły ich wymiecenie za pomocą standardowej szufelki i zmiotki jest tylko powierzchowne – największe zabrudzenia wnikają w strukturę płytek i przyklejają się, a do ich usunięcia niezbędne będzie zastosowanie specjalnych środków. Co więcej – środki te trzeba wcierać i usuwać zabrudzenia na bieżąco, co jest w zasadzie niemożliwe do wykonania bez demontażu całej kuchni. Ponadto w szczelinach rozwijają się bakterie oraz drobnoustroje, które stanowią pożywkę dla insektów i zagrożenie dla zdrowia domowników.

Cokoły kuchenne chronią przed tego typu niedogodnościami. Należy do nich dobrać specjalne klipsy, za pomocą których można zamontować je do praktycznie każdej szafki kuchennej opartej na nóżkach. Gumowe lub silikonowe uszczelki dodatkowo zabezpieczają cały system cokołów meblowych kuchennych, dzięki czemu stanowią znakomitą ochronę przed wpadaniem okruchów i zanieczyszczeń pod szafki.

Meblowy cokół kuchenny – funkcja dekoracyjna

Cokół pod meble kuchenne pełni również funkcję ozdobną – dopełnia estetycznie całą kuchnię i gwarantuje spójną i harmonijną aranżację. Widok nóżek nie należy do zbyt atrakcyjnych, dlatego też zdecydowanie warto zastosować cokół od razu po montażu szafek kuchennych. Cokoły występują w uniwersalnej kolorystyce, np. bieli, szarości lub czerni, a także można zdecydować się na warianty dopasowane barwą oraz wzorem do całego zestawu mebli. To, który model warto wybrać, zależy głównie od oczekiwań i stylistyki pomieszczenia kuchennego.

Bardzo ciekawe są cokoły pod meble kuchenne we wzór naturalnego lub czarnego aluminium. Są nowoczesne i futurystyczne, dlatego wyglądają najlepiej w kuchniach zaaranżowanych w stylu minimalistycznym.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu cokołu pod meble kuchenne? 

Cokoły do mebli kuchennych powinny nie tylko doskonale dopełniać stylistykę całej kuchni, lecz także mieć absolutnie jak najwyższą jakość wykonania. Tylko wtedy będą spełniać swoją funkcję. Akcesoria te muszą być wykonane wyłącznie z wyselekcjonowanych materiałów, odpornych na działanie wody oraz częste mycie preparatami do czyszczenia mebli kuchennych. Ponadto powinny być zabezpieczone przed zniszczeniem wskutek kontaktu z gorącymi cieczami.