20 stycznia 2020 Jak zamontować prowadnice kulkowe do szuflad

Jak zamontować prowadnice kulkowe do szuflad?

Prowadnice kulkowe to podstawowy element konstrukcyjny każdej szuflady. Odpowiada ona za możliwość wysuwania i wsuwania elementu. Dlatego prowadnice kulkowe stosowane są we wszystkich meblach (kuchennych, pokojowych, biurowych). Ważne, aby były dobrej jakości, ponieważ inaczej po kilku latach będzie konieczna ich wymiana. Jednak, aby zamontować nową prowadnicę kulkową, trzeba wiedzieć, jak to zrobić. Przeczytaj nasz poradnik, w którym krok po kroku tłumaczymy, jak zamontować prowadnicę kulkową do szuflad.

Proces zamontowania prowadnicy kulkowej dla szuflady jest bardzo prosty i nie wymaga specjalistycznej wiedzy oraz sprzętu.

Montaż prowadnicy kulkowej do szuflad.

Krok 1

Przygotowujemy mebel, do którego chcesz zamontować szuflady oraz prowadnice.

Montaż prowadnic należy zawsze rozpocząć od przygotowania mebla, w którym mają zostać zainstalowane. Warto między innymi wyciągnąć zbędne elementy i ustawić mebel na optymalnej wysokości w celu ułatwienia sobie pracy, a także zablokować kółka (jeśli występują).

Krok 2

Przyłóż prowadnicę do miejsca, gdzie ma być zamontowana.

Montaż szuflad na prowadnicach kulkowych jest procesem wymagającym dużej precyzji, dlatego pierwszą czynnością po zabezpieczeniu mebla jest przyłożenie całej prowadnicy do miejsca jej montażu we wnętrzu szafki.

Krok 3

Prowadnica kulkowa składa się z dwóch elementów. Przyłóż oba, tak jak w kroku 2, i odrysuj miejsca, które będą odpowiadały za montaż.

W kolejnym kroku niezbędne jest odrysowanie miejsc ich montażu także na szufladzie. Można to zrobić za pomocą wkrętarki lub innego ostrego przedmiotu.

Krok 4

Najpierw przykręć prowadnicę do mebla z dwóch stron – koniecznie z dwóch stron!

Montaż szuflad w komodzie zawsze rozpoczynamy od przykręcenia prowadnicy do wnętrza mebla z obu stron, we wcześniej zaznaczonych miejscach montażowych.

Krok 5

Teraz należy przykręcić prowadnicę do szuflady. Robimy to dokładnie tak samo, jak w kroku 4.

Po wykonaniu kroków we wnętrzu mebla, należy przykręcić prowadnicę także na bocznych stronach szuflady, również z zachowaniem odpowiednich odstępów i w wyznaczonych wcześniej punktach. Należy pamiętać o tym, że montaż szuflady wykonujemy łącznie w 4 miejscach dla jednej szuflady – po obu stronach komody we wnętrzu, a także po obu stronach szuflady.

Krok 6

Ostatnim krokiem do wykonania montażu szuflad na prowadnicach kulkowych jest sprawdzenie jej działania. Jeśli szuflada nie zamyka się do końca, należy zmienić położenie prowadnicy znajdującej się na niej i za jej pomocą regulować ustawienie za pomocą kolejnych otworów.

Jak zamontować prowadnice kulkowe do szuflad?

Montaż szuflady na prowadnicach kulkowych jest bardzo prosty i szybki – wystarczy przygotować mebel, zaznaczyć miejsca montażowe w jego wnętrzu na obu ściankach oraz na szufladach, po czym skręcić elementy ze sobą we właściwej kolejności. Proces włożenia szuflady na prowadnicę wymaga użycia niewielkiej siły.

Ile odjąć na prowadnice kulkowe?

Montaż szuflad w meblu jest precyzyjną czynnością, dlatego w trakcie jej wykonywania mogą pojawić się niewielkie błędy związane z np. brakiem domykania się szuflady. Warto wówczas odkręcić prowadnicę od szuflady i dokonać jej montażu na kolejnym otworze.

Aby zamontować prowadnicę we właściwy sposób, należy dokonać kilku prostych obliczeń jeszcze przed rozpoczęciem całego procesu. Od wewnętrznej szerokości korpusu szafki należy zawsze odjąć 26 mm, a wynikiem tego działania będzie realna szerokość pasującej szuflady, prowadnice mają bowiem zawsze grubość równą 13 mm (po jednej na każdą stronę). Warto zrozumieć tę zasadę na prostym przykładzie. Do szafki o szerokości wewnętrznej korpusu równej 564 mm można zastosować szufladę o szerokości 538 mm, przy zastosowaniu prowadnic o standardowej grubości 13 mm (13 mm * 2 + 538 mm = 564 mm).

Jak zamocować prowadnice kulkowe?

Montaż szuflad w szafce przeprowadza się przy użyciu podstawowych narzędzi, takich jak wkrętarka oraz akcesoria pomiarowe. Przy zachowaniu odpowiedniego skupienia, cały proces montażu prowadnic zajmuje jedynie kilkadziesiąt minut i nie jest czynnością, którą można zniszczyć dany mebel.

Dodaj komentarz