31 stycznia 2020

Jak zamontować puszkowy zawias meblowy?

Każdy front szafki, aby się otwierał, musi być wyposażony w puszkowy zawias meblowy. Jednak dla osób mało zorientowanych w majsterkowaniu montaż zawiasu może wydawać się bardzo skomplikowany i wymagający wiedzy technicznej. Nic bardziej mylnego! Z pomocą naszego poradnika każdy poradzi sobie z zamontowaniem puszkowego zawiasu meblowego, począwszy od wymiarów, po wywiercenie/wycięcie otworu na zawias, a kończąc na przykręceniu.

Montaż puszkowego zawiasu meblowego krok po kroku

Od krawędzi szafki należy odmierzyć 10 cm. Następnie od bocznej (bliższej) krawędzi – 2,2 cm. W miejscu przecięcia należy zaznaczyć punkt styczny. W tym miejscu należy zrobić delikatną dziurkę, która będzie pomocna w dalszej pracy. Przyszedł czas na wywiercenie otworu pod zawias meblowy. Należy użyć frez (polecamy widłowy) o rozmiarze 35 mm z małym “żądłem”. We wcześniej zrobioną dziurkę należy przyłożyć czubek frezu. Wiercąc, należy wykonywać lekkie ruchy wiertłem prawo-lewo. Należy uważać, aby nie przewiercić się na wylot. Na jaką głębokość wiercić? Wszystko zależy od wybranych zawiasów, ale z doświadczenia wiemy, że wystarczy głębokość równa z frezem. Teraz umieszczamy zawias w wyfrezowanym miejscu. Następnie należy użyć wkrętów (np. 3x5x16 mm) i przykręcić. Zalecamy użycie wkrętarki elektrycznej. Powtarzamy to samo po drugiej stronie.

Przyszedł czas na montaż frontu do mebla. Należy od dołu szafki ustawić front w odległości 2mm od dolnej krawędzią szafki. Przed przykręceniem musimy zostawić niewielką, pustą przestrzeń – zaleca się grubość 3 mm. Można użyć do tego dowolnej tektury, kartonu. W ten sposób zostaną zachowane ustawienia fabryczne zawiasów bez konieczności ich regulowania. Przed przystąpieniem do ostatniej czynności, należy docisnąć prowadnik (część zawiasu umieszczonego w szafce) do montowanego mebla. Front delikatnie się unosi, ale proszę się nie przejmować. Teraz delikatnie wkręcamy po kolei po jednej śrubce na prawym i lewym zawiasie.

Dodaj komentarz