28 stycznia 2020 Jak wybrać odpowiedni zawias meblowy

Jak wybrać odpowiedni zawias meblowy?

Może wydawać się, że zawias meblowy nie jest najważniejszy, ale to naprawdę bardzo błędne rozumowanie. Jest wręcz przeciwnie. To od niego zależy, jak długo będzie można cieszyć się z funkcjonalności szafek. To one odpowiadają za ich prawidłowe otwieranie oraz ułożenie (mogą się rozregulować). Ponadto, nowoczesne zawiasy meblowe są wyposażone w dodatkowe funkcje, które dbają o to, aby meble nie ulegały uszkodzeniu. Pomożemy w prawidłowym doborze odpowiedniego zawiasu meblowego.

Dlaczego zawias jest tak ważny?

Otóż na konstrukcji zawiasu opierają się drzwiczki danego mebla. Odpowiedni dobór jest bardzo ważny, ale na co zwracać uwagę? Przede wszystkim na jego rozmiar, konstrukcję oraz jaki ciężar drzwi utrzyma. Szczególnie ten ostatni aspekt jest niezwykle ważny.

Jakie funkcje może mieć zawias meblowy?

Kilkanaście lat temu zawias meblowy służył tylko do zamykania oraz otwierania drzwiczek. Jednak dzisiejsze rozwiązania są zdecydowanie bardziej rozwinięte technologicznie, dzięki czemu jako użytkownicy możemy liczyć na dodatkowe funkcje, które w codziennym życiu są naprawdę przydatne. Są to takie funkcje, jak:

  • ciche domykanie, dzięki któremu niemożliwe staje się trzaśnięcie drzwiczkami. Ponadto, stanowi to ochronę mebla przed uszkodzeniem spowodowanym mocnym uderzeniem.
  • system push open – dzięki temu wszystkie drzwiczki będą się otwierały samoczynnie po delikatnym przyciśnięciu do korpusu szafki.
  • szeroki kąt otwarcia – przydatne w meblach z wewnętrznymi szufladami lub w szafkach narożnikowych.

Rodzaje zawiasów meblowych

Zgodnie z potrzebami użytkowników na rynku pojawiają się różne zawiasy meblowe o nowej konstrukcji i funkcjonalności. Obecnie dostępnych jest naprawdę bardzo sporo rodzajów, ale proszę się nie obawiać: wybór nie jest skomplikowany. Z jakich zawiasów meblowych obecnie można skorzystać? Oto lista:

Dobór zawiasu meblowego do szafki

Wybranie odpowiedniego modelu jest niezwykle ważne, ponieważ nikt nie będzie chciał po kilku tygodniach, czy miesiącach ponownie montować nowych zawiasów. To strata czasu oraz pieniędzy. Dlatego warto wiedzieć, jak odpowiednio dobrać zawias meblowy do drzwiczek. Otóż nie jest to skomplikowane, ale po kolei.

Przede wszystkim ważna jest grubość materiału, do którego będzie przykręcony zawias. Drzwiczki muszą być grubsze niż sam element. Kolejna istotna, a tak naprawdę najważniejsze kwestia to sposób otwierania drzwiczek: czy są otwierane normalnie do boku, czy jest miejsce na ich otwarcie. Jeśli drzwi znajdują się wewnątrz, to należy wybrać zawiasy wpuszczane. Z kolei, jeśli drzwiczki składają się z co najmniej dwóch elementów, to należy zdecydować się na zawias składany. Tylko on najlepiej sprawdzi się w takiej sytuacji. Co w przypadku szafki narożnej? Zalecane są dwa rodzaje zawiasów jednocześnie: uzupełniający oraz o szerokim kącie otwarcia. Zawiasy bliźniacze doskonale sprawdzą się, gdy drzwiczki umieszczone są na zewnątrz mebla, a dodatkowo oparte są o jego przegrodę środkową.

W przypadku tradycyjnych drzwi wystarczy klasyczny zawias o normalnej konstrukcji. Trzeba tylko spojrzeć na grubość.

Zawias BLUM czy GTV?

Odpowiedź na to pytanie znajduje się w osobnym wpisie, w którym tłumaczymy dokładnie różnicę pomiędzy rozwiązaniami firm BLUM oraz GTV. Dodamy tylko, że zawiasy marki BLUM pochodzą z Austrii, a GTV są naszą rodzimą produkcją.

Nadal nie wiesz, jaki zawias meblowy wybrać?

Wystarczy, że skontaktujesz się z naszymi pracownikami – telefonicznie lub mailowo, a chętnie odpowiemy na wszystkie pytania, rozwiejemy wątpliwości i pomożemy w doborze odpowiedniego zawiasu. W naszej ofercie na pewno znajdziesz odpowiedni model. Sam czas oczekiwania na przesyłkę jest bardzo krótki, ponieważ towary wysyłamy przeważnie w tym samym dniu roboczym. Istnieje szansa, że zamówiona paczka pojawi się u odbiorcy w ciągu kilkunastu godzin.

Dodaj komentarz